Jak zamontować box na dachu samochodu?

box dachowy

Boxy na dach samochodu, inaczej bagażniki dachowe, przydają się o każdej porze roku. Zimą można do nich spakować sprzęt narciarski czy snowboardowy, z kolei latem stanowią dodatkowy kufer, który można wykorzystać do przewożenia bagaży na wycieczkę czy rzeczy niezbędnych na kemping. Oczywiście są to tylko wybrane i najbardziej typowe przykłady ich zastosowania, gdyż w praktyce jest ich zdecydowanie więcej.

Jeśli potrzebujesz bagażnika dachowego, nie musisz od razu go kupować. To spora inwestycja i nie zawsze opłacalna — szczególnie jeśli masz zamiar korzystać z niego incydentalnie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajem boxów dachowych. Usługi z tego zakresu w Warszawie świadczy nasza firma. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak zamontować box na dachu samochodu.

Montaż boxów dachowych — krótki poradnik

Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiedni dobór boxu dachowego adekwatnie do jego przeznaczenia. Przykładowo, jeśli planujesz używać go do transportu bagaży, wybierz kufer krótszy, ale szerszy. Jeżeli ma ci służyć do przewozu nart, musi być odpowiednio długi. Bagażnik dachowy może okazać się bezużyteczny w przypadku samochodów, które nie posiadają specjalnej bazy do mocowania, a więc tzw. bagażników bazowych. Niektóre pojazdy, najczęściej typu kombi czy van, są wyposażone fabrycznie w relingi dachowe. Wówczas wystarczy użyć tylko odpowiednich belek zakończonych łapami. Jeżeli jednak relingów nie ma, trzeba zaopatrzyć się w bagażnik bazowy ze stopami. Podkreślamy jednak, że decydując się na wypożyczenie boxu dachowego w naszej firmie, zawsze zapewniamy fachowe doradztwo i pomoc w doborze dopasowanego do samochodu rozwiązania.

Sam montaż nie jest czynnością wyjątkowo skomplikowaną, chociaż trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Najlepiej zacząć od skompletowania i rozłożenia części montażowych, a także belek i złączy. Obudowę stopy należy połączyć z uchwytem na wcisk lub dokręcając śrubami — zależy to od konkretnego modelu. Później do belki mocowane są dwa zestawy gotowych stóp. Tak gotowy segment bagażnika można nałożyć na dach.

Jeśli mamy do czynienia z dachem z punktami montażu lub listwami montażowymi, trzeba przymocować stopy w przeznaczonych do tego celu miejscach, wcześniej usuwając z nich zaślepki. Robi się to na różne sposoby, np. poprzez dociśnięcie specjalnego klipsa lub dokręcenie śrub z zastosowaniem klucza imbusowego.

Należy przy tym pamiętać, że belki powinny wspierać box 1/3 i 2/3 jego odległości. W przypadku standardowego dachu lub dachu z relingami odległość między belkami powinna wynosić ok. 75 cm. Ważne jest również to, aby tak zamocować box, aby zapewniał wygodne użytkowanie, a jednocześnie nie zahaczał o tylną klapę bagażnika po jej otwarciu ani nie wystawał zbytnio nad przednią szybę.

W samochodach z relingami na końcu belek montuje się specjalne łapy. W przypadku dachu bez żadnych dodatków należy wyznaczyć odpowiednie miejsce do przyczepienia belki, na które wciska się łapy i dokręca śrubami. Cały proces kończy się zamknięciem obudowy stopy zaślepką z kluczykiem. Gotowe!

Pamiętaj, że decydując się na wypożyczenie boxów dachowych w naszej firmie, zawsze możesz liczyć na pomoc i fachowe wsparcie. Zapewniamy boxy, bagażniki bazowe i dachowe takich firm jak m.in. Inter Pack, Amos, Mont Blanc, a także bagażniki rowerowe i niektóre akcesoria rowerowe firmy Peruzzo. Zapraszamy!