Gdzie i kiedy przydają się łańcuchy śniegowe?

łańcuchy śniegowe

Bezpieczeństwo podczas poruszania się pojazdem po drogach jest najważniejsze. W zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych trzeba wymienić opony na letnie lub zimowe. Podczas tej drugiej pory roku, kiedy na drogach nietrudno o zalegający śnieg oraz oblodzenia, konieczne mogą być łańcuchy śniegowe, które są montowane na oś napędową pojazdu. W jakich sytuacjach powinno się je zakładać?

W jakich sytuacjach najczęściej są wykorzystywana łańcuchy śniegowe?

Kwestie używania łańcuchów przeciwpoślizgowych określa w Polsce Prawo o ruchu drogowym. Przepisy mówią, że powinny one być używane wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem. Co więcej, ulice, na których można wykorzystać łańcuchy śniegowe, są oznaczone specjalnym znakiem drogowym — C-18. Powinny być one założone, aż do pojawienia się znaku C-19. Niezastosowanie się do zasad (stan na 2021 rok) grozi mandatem w wysokości 200 złotych oraz 1 punktem karnym. Nie można również mieć założonych łańcuchów na nieoznakowanej drodze. Trzeba też dodać, że tego typu wyposażenie ma się znajdować minimalnie na dwóch kołach napędowych. Należy zwrócić uwagę na znak A-32. Stanowi on sygnał, że na drodze mogą występować utrudnienia w postaci oszronień oraz gołoledzi. W takiej sytuacji decyzja dotycząca założenia łańcuchów śniegowych należy do kierowcy. Jednak w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych warto założyć jej na koła.

Planując wyjazd poza granicami kraju czy też będąc zawodowym kierowcą, warto sprawdzić, jak kwestie dotyczące zakładania łańcuchów są regulowane przez lokalne prawo. Podobne zasady do tych funkcjonujących w Polsce obowiązują m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Australii. Natomiast np. w Norwegii, ze względu na panujące warunki na drogach zakładanie łańcuchów antypoślizgowych jest nakazane od 1 listopada do okresu Wielkanocy. Z kolei zakaz zakładania łańcuchów śniegowych obowiązuje w Holandii.