Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika dachowego?

bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy często przydaje się podczas wakacyjnego wyjazdu, a także podczas dłuższych podróży. Do bagażnika można schować niezbędne dodatki, które nie zmieszczą się we wnętrzu pojazdu. Dzięki temu pasażerowie mają więcej miejsca podczas podróży, a jazda przebiega komfortowo. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni bagażnik dachowy i co warto wiedzieć o przepisach dotyczących jazdy z bagażnikiem dachowym.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze bagażnika dachowego?

Bagażnik dachowy powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych parametrów pojazdu, takich jak:

Na podstawie powyższych parametrów należy dobrać rozmiar i typ bagażnika dachowego. Ważne jest też, aby bagażnik miał odpowiednie obciążenie, które umożliwi przewożenie wybranych bagaży. Co więcej, bagażnik dachowy powinien być też wykonany z trwałych materiałów, które zapewnią mu wysoką odporność na uszkodzenia. W sprawdzonych firmach można wypożyczyć różne rodzaj bagażników, takich jak belki samochodowe na dach, kosze bagażowe, czy uniwersalne bagażniki dachowe na relingi. W każdym przypadku bagażnik dachowy należy dopasować do rodzaju i wielkości posiadanego auta.

Jakie są przepisy dotyczące jazdy z bagażnikiem dachowym?

Jak już wiadomo, bagażnik dachowy to wygodne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się podczas wyjazdów na wakacje. Ważne jest, aby podczas jazdy z bagażnikiem dachowym stosować się do pewnych przepisów drogowych. Nie należy wówczas przekraczać prędkości 130 km/h, a dodatkowo warto mieć na uwadze, że droga hamowania samochodu jest dłuższa. Co więcej, bagażnik nie może wystawać więcej niż 2 metry z tyłu pojazdu i więcej niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu. Dodatkowo nie może on ograniczać widoczności kierowcy.