Jazda z bagażnikiem dachowym a przepisy ruchu drogowego

bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy to świetne rozwiązanie do przewozu pakunku podczas wyjazdu na wakacje bądź ferie. Bagażnik dachowy można z łatwością dopasować do relingów otwartych i zintegrowanych. Dzięki temu sprawdzi się on do każdego modelu samochodu. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, gdzie wyjaśniamy, jakie są przepisy dotyczące jazdy z bagażnikiem dachowym i jak go bezpiecznie zamontować.

Jak bezpiecznie podróżować z bagażnikiem dachowym?

Bagażnik dachowy sprawdzi się podczas wyjazdu na wakacje, szczególnie w sytuacji, gdy niezbędne jest zabranie dużej ilości sprzętu. Bagażnik dachowy nadaje się zarówno do przewozu rowerów, jak i innych pakunków. Dzięki temu można oszczędzić dużą ilość miejsca wewnątrz auta. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas jazdy z bagażnikiem dachowym nie należy przekraczać prędkości 130 km/h. Co więcej, bagażnik dachowy sprawia, że droga hamowania pojazdu jest dłuższa i znacznie mocniej można odczuć podmuchy wiatru. Dlatego też podczas jazdy z bagażnikiem dachowym należy zachować szczególną ostrożność.

Jak powinien być zamontowany bagażnik dachowy?

Podczas montowania bagażnika dachowego na aucie należy zwrócić uwagę na to, aby nie ograniczał on widoczności kierowcy i nie zasłaniał świateł. Bagażnik nie może wystawać więcej niż 2 m z tyłu pojazdu i więcej niż 0,5 metra od przedniej płaszczyzny obrysu. Ponadto nie może on utrudniać kierowania samochodem i nie może też przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Co więcej, ważne jest też, aby bagażnik dachowy był dobrany do wielkości i modelu samochodu. Dobrym wyborem może okazać się skorzystanie z usług wypożyczalni bagażników dachowych, gdzie specjaliści pomogą zamontować wybrany sprzęt.