Jak przewieźć rower na samochodzie?

rower na samochodzie

Wybierając się na urlop, wiele osób lubi aktywnie spędzać czas. Lato jest okresem sprzyjającym wycieczkom rowerowym. Jednak miejscowości turystyczne nie zawsze oferują usługę wynajmu rowerów, a do tego w ich ofercie może nie być modeli, które spełniają oczekiwania konkretnego klienta. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zabranie własnych rowerów na wakacje. Można je przewozić na samochodzie na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od modelu auta, liczby rowerów i pasażerów. W jaki sposób można przewozić rower na samochodzie?

Jak przewozić rowery na dachu? 

Jednym ze sposobów przewożenia rowerów samochodem jest umieszczenie ich na dachu. W tym celu niezbędne jest kupno albo wypożyczenie specjalnego bagażnika rowerowego na dach. Składa się on z bazy, czyli podstawy wykonanej z dwóch belek i doczepianych do niej uchwytów rowerowych. Można na nim przewieźć kilka rowerów.

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest fakt, że bagażnik nie blokuje dostępu do klapy bagażnika, co może okazać się niezwykle praktyczne podczas dłuższej podróży. Co więcej, bagażnik dachowy jest bezpieczny i nie blokuje widoczności. Kolejną zaletą przewożenia rowerów na dachu jest fakt, że nie zostaną zniszczone, ponieważ nie będą narażone na zarysowania (na przykład przez odpryskujące kamyczki).

Jak przewozić rowery z tyłu samochodu? 

Rowery mogą być przewożone nie tylko na dachu, ale również z tyłu samochodu. Jeżeli auto jest wyposażone w hak holowniczy, to można na nim zamontować bagażnik rowerowy na hak. Mogą one zostać podzielone na platformy rowerowe na hak i wieszaki rowerowe na hak. Bagażnik jest dodatkowo wyposażony w uchwyt do tablicy rejestracyjnej, ponieważ instalacja ją zasłania. Montaż bagażnika na hak jest szybki i nie wymaga żadnych narzędzi, a do tego bagażnik po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Kierowcy, którzy nie posiadają w swoich samochodach bagażnika dachowego ani haka holowniczego, mogą zdecydować się na zakup bagażnika rowerowego na klapę. Dzięki niemu można wygodnie przewozić dwa lub trzy rowery. Montaż takiego bagażnika jest niezwykle prosty i odbywa się za pomocą sześciu pasów mocujących i specjalnych stalowych szyn, które są przeznaczone do stabilnego mocowania rowerów. Wybierając bagażnik dachowy, warto sięgać po produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Godne uwagi są przede wszystkim bagażniki marek: Inter Pack, Amos, Mont Blanc i Peruzzo.