Jak dobrze zapakować bagażnik dachowy?

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Pierwszą ważną kwestią przed rozpoczęciem pakowania bagażnika dachowego, jest sprawdzenie maksymalnej wartości jego obciążenia. Informacja o obciążeniu zawarta jest w instrukcji boxu dachowego. Należy sprawdzić również nośność belek montażowych.

W ofercie naszej wypożyczalni w Warszawie mamy bagażniki o ładowności do 75kg.

Kolejna kwestia to kilogramy, które mogą być przewożone na dachu auta. Taka informacja również znajduje się w instrukcji pojazdu. Zazwyczaj wartość ta dla aut osobowych wynosi około 70 kg, a dla samochodów terenowych oraz vanów około 90 kg.

Po sprawdzeniu maksymalnego obciążenia można zabrać się za układanie rzeczy w bagażniku dachowym.

Ważenie przed pakowaniem

Przed pakowaniem bagażnika dachowego koniecznie trzeba zważyć pakunki. Najlepiej, gdy najcięższe trafią do bagażnika samochodowego, a nieco lżejsze na górę. W bagażnikach dachowych powinno się przewozić mało poręczne rzeczy, ale takie, które nie są zbyt ciężkie.

Kilka ważnych zasad pakowania

1. Najcięższe pakunki na spód. Im wyżej, tym lżejsze. I jest jeszcze jedna zasada, najcięższe powinny być na środku, by nie przenosić środka ciężkości. Odpowiednie rozłożenie sprawi, że box nie będzie się przechylał do przodu bądź do tyłu.

2. Rzeczy niezbędne w trakcie podróży najlepiej umieścić w bagażniku samochodowym.

3. Małe rzeczy dobrze jest włożyć do torby, dzięki czemu nie zgubią się między większymi.

4. Najlepiej jest wykorzystać całą przestrzeń bagażnika, którą mamy do dyspozycji. Zapakowany tylko w części bagażnik, oznacza że rzeczy będą się przemieszczać. A to stanowi realne niebezpieczeństwo na drodze, gdy pakunki ważą powyżej 10 kilogramów i w sytuacji nagłego hamowania się przemieszczą

5. Przy bagażniku zapakowanym tylko w części, załadunek warto dodatkowo zabezpieczyć pasami bądź siatką mocującą. Dzięki temu nie będą się w trakcie podróży przemieszczać. To wpływa na bezpieczeństwo jazdy z bagażnikiem. Z resztą wiele bagażników posiada na wyposażeniu pasy, siatkę, ale jeśli ich nie ma, należy o tym pomyśleć, bo zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo. A kosztują od kilku do kilkunastu złotych, czyli niewiele.

Jakie pakunki przewozić w boxie?

Walizki staraj się umieścić w bagażniku samochodowym. W boxie walizka może się przesuwać, obijając jego boki. W bagażniku dachowym lepiej umieszczać miękkie torby. A także oczywiście sprzęt sportowy, odpowiednio zabezpieczony. W sklepach dostępne są różnego rodzaju torby, które ułatwiają pakowanie, posegregowanie rzeczy i zabezpieczenie sprzętu. Na nich nie warto oszczędzać, bo zazwyczaj kupujemy je raz na kilka lat.

Przy pakowaniu boxu dachowego ważne obok właściwego rozłożenia bagażu, jest nieprzekraczanie maksymalnego obciążenia ani samochodu, ani bagażnika dachowego. Jest to niebezpieczne.