Bagażnik rowerowy na hak a tablica rejestracyjna – co na to kodeks drogowy?

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Jeszcze kilka lat temu transport roweru był prawdziwym wyzwaniem. Bagażnik dachowy wydaje się być rozsądną opcją, ale samo umiejscowienie jednośladów nie należy do łatwych. Natomiast bagażnik przymocowany do klapy wiąże się z trudnym dojściem do wnętrza auta.

Dlatego w ostatnich latach popularnością cieszą się uchwyty rowerowe na hak holowniczy. Jest jedno ale, czyli zasłonięta tablica. A to pociąga za sobą konsekwencje w postaci mandatu. Jak jeździć z rowerami, by nie narazić się na niepotrzebny wydatek, a przy tym było wygodnie i praktycznie?

Prawo drogowe – kiedy wymagana jest trzecia tablica rejestracyjna?

Prawo o Ruchu Drogowym, dokładnie art. 60 ust 1 pkt 2, mówi jasno, że zabrania się: „zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne”. Do 2015 roku problem był niemały. I albo kierowca korzystał z bagażnika dachowego bądź mocowanego na klapie, albo demontował tablicę rejestracyjną, umieszczając ją na uchwycie rowerowym. Mało wygodne i mało praktyczne, ale mandat wynosił 100 zł. Prawo nie dopuszczało możliwości wydania trzeciej tablicy. Część kierowców wykazywała się sprytem, zamawiając replikę tablicy w internecie, co również było niezgodne z prawem. A przy kontroli już od dobrej woli stróża prawa zależało, czy przymknie oko na duplikat, czy jednak będzie srogi mandat.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==
Bagażnik rowerowy na hak

Obecnie sytuacja wygląda już inaczej. W 2016 roku weszło w życie nowe prawo. Wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji po trzecią tablicę. Demontaż tablicy i umieszczenie jej na platformie rowerowej nadal jest niezgodny z prawem, dlatego konieczne jest wnioskowanie o trzecią tablicę. Jest to też wygodniejsze. W końcu z rowerami jeździmy głównie w sezonie letnim i przekładanie tablicy pochłania czas i naraża na konsekwencje finansowe.

Koszt wydania 3 tablicy rejestracyjnej

O wydanie trzeciej tablicy można złożyć wniosek zarówno przy pierwszej rejestracji pojazdu, jak i w każdym innym dowolnym momencie. Koszt wydania tablicy to:

W sytuacji, gdy o trzecią tablicę wniosek złoży pełnomocnik, dochodzi jeszcze 17 zł opłaty za pełnomocnictwo. Czas otrzymania tablicy wynosi około tygodnia.

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?

Jak to w przypadku spraw urzędowych bywa bez pliku dokumentów i przy wnioskowaniu o trzecią tablicę się nie obędzie. Potrzebne dokumenty:

Urzędy miasta umożliwiają wpłatę na kilka sposobów, w tym między innymi przelew. Płatność kartą przy okienku bądź gotówką we wskazanym miejscu może wiązać się z dodatkową opłatą w kwocie ok 2 zł. Dlatego przelew wydaje się być najlepszą opcją, pomijając kwestię stania w kolejkach.

Do dokumentacji należy oczywiście dołączyć wniosek. Można go pobrać ze strony urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania. Jest to jedna strona do wypełnienia, w której należy podać dane właściciela pojazdu, a także informacje dotyczące pojazdu (m. in. marka, VIN) oraz zaznaczyć o co wnioskujemy.

Kupujesz auto? Sprawdź, ile ma tablic!

To kolejna rzecz, o której należy pamiętać kupując auto na rynku wtórnym. Jeśli auto ma trzy tablice, informację o tym znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. W urzędzie będą wymagali zwrotu wszystkich tablic, dlatego sprzedający powinien je przekazać. Gdy właściciel auta stwierdzi, że nie ma trzeciej tablicy, powinien napisać oświadczenie o jej zgubieniu. Nie ma konieczności wymiany tablic przez osoby zamieszkujące ten sam powiat. Natomiast, jeśli nie jest Ci potrzebna trzecia tablica, a dostajesz ją z autem, w urzędzie wystarczy ją oddać, a urzędnik wykreśli ją z dokumentu.

Alternatywa? Zawsze możesz u nas wynająć lub kupić bagażnik rowerowy na klapę, który nie zasłania tablicy rejestracyjnej i jej wyrabianie nie będzie konieczne.

Na koniec należy pamiętać, że na platformie rowerowej ważne jest nie tylko miejsce na tablicę, ale również jej oświetlenie.